Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, FATF Toplantısı İçin Singapur'a Gidiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkma ihtimalinin görüşüleceği toplantıya katılmak üzere ay sonunda Singapur'a gidecek.

Euro Bölgesi'nin haziran ayı TÜFE oranı belli oldu Euro Bölgesi'nin haziran ayı TÜFE oranı belli oldu

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak, Şimşek'in 28 Haziran'daki toplantıya katılmak için Singapur'a gideceğini ifade etti.

FATF, Türkiye'yi 2021 yılında kara para aklama ve terörün finansmanı riskleri nedeniyle gri listeye almıştı. Türkiye, o tarihten bu yana FATF standartlarına uyum sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye, FATF Standartlarına Uyumlu

Türkiye şu anda FATF'nin 40 standardından 39'una uyumlu durumda. FATF'tan bir heyet, Türkiye'nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilişkin uygulamalarını yerinde değerlendirmek için geçtiğimiz ay ülkeyi ziyaret etmişti.

Ekonomi yönetimi, Türkiye'nin ay sonunda gri listeden çıkmasını beklediğini, aksi bir kararın ise siyasi olacağını belirtiyor.

**Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:** "Türkiye, FATF standartlarına uyum sağlamıştır. Ay sonunda gri listeden çıkmayı bekliyoruz. Aksi bir karar siyasi olacaktır."

Kaynak: rss