İsviçre'de Ukrayna Barış Konferansı Başladı

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Fidan Temsil Ediyor

Ukrayna'ya barış getirmek amacıyla İsviçre'nin ev sahipliği yaptığı Ukrayna Barış Konferansı bugün Lucerne Gölü kıyısındaki Bürgenstock kasabasında başladı. Türkiye'yi temsilen zirveye katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre Konfederasyon Başkanı Viola Amherd ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından karşılandı.

Mardin'de firari 21’i firari hükümlü 40 kişi yakalandı Mardin'de firari 21’i firari hükümlü 40 kişi yakalandı

Fidan Konferans Salonuna Geçti

Liderlerle basına poz veren Fidan, ardından konferansın yapılacağı salona geçti.

Konferansın Amacı

Konferans, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Ukrayna'da barışı sağlamak için atılabilecek adımları tartışmayı amaçlıyor. Zirveye, Ukrayna ve Rusya dışındaki birçok ülkenin temsilcileri de katılıyor.

Fidan'ın Görüşmeleri

Fidan, konferans kapsamında diğer ülkelerin temsilcileriyle ikili görüşmeler de gerçekleştirecek. Görüşmelerde, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşa ilişkin tutumu ve barış çabalarına verdiği destek ele alınacak.

Türkiye'nin Rolü

Türkiye, Ukrayna'daki savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstleniyor. Türkiye, hem Ukrayna hem de Rusya ile iyi ilişkiler kurarak barış müzakerelerini kolaylaştırmaya çalışıyor.

Konferansın Önemi

Ukrayna Barış Konferansı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana düzenlenen ilk büyük uluslararası zirve olma özelliğini taşıyor. Konferansın, savaşın gidişatı ve Ukrayna'nın geleceği üzerinde önemli bir etkisi olması bekleniyor.

Kaynak: rss