Geçim sıkıntısının giderek artmasıyla, asgari ücrete ara zam talebi yeniden gündeme geldi. Ancak geçen yıl gerçekleştirilen ek zammın bu yıl da uygulanması beklenmiyor.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YAPILACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Şirin, asgari ücretle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

AKP Grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şirin, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını ifade etti.

Şirin, asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruya "Yeni asgari ücret için aralık ayında bir araya geleceğiz" yanıtını verdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Akbaş, asgari ücrete önümüzdeki ay artış yapılmayacağını, hükümetin önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu söyledi.

"Temmuz ayında 'asgari ücretle ilgili bir süreç olacak mı?' derseniz olmayacağını ifade edebilirim. Enflasyonu düşürmemiz lazım, esas mücadelemiz bu olmalı."

ASGARİ ÜCRET ZAMMI YAPILMAZSA ERİME SÜRECEK

Asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılmaması halinde, 17.000 liralık asgari ücretin satın alma gücü 13.500 liraya gerileyecek.

Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları üzerinden yaptırdığı ankete göre, tüketici enflasyonunun mayısta %3,04, haziranda da %2,56 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ocak-nisan aylarını kapsayan ilk 4 ayda tüketici enflasyonu %18,72 olarak gerçekleşmişti. Merkez Bankası anketindeki tahminlerin gerçekleşmesi halinde 6 ayın sonunda tüketici enflasyonu %25,46'ya ulaşacak.

İKİ KEZ ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YAPILDI

Enflasyonun ani yükselişi nedeniyle 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrete temmuz ayından geçerli olacak şekilde ara zam yapıldı.

2022 yılının ocak ayında 4.250 TL olan asgari ücret, temmuz ayında gerçekleştirilen %29,3'lük ara zamla birlikte 5.500 TL'ye yükseltilmişti.

2023 yılının ocak ayında asgari ücret %54,5 artışla 8.500 TL olarak belirlenmiş, 2023 yılının temmuz ayında ise asgari ücrete %34 oranında ara zam yapılmış ve asgari ücret 11.400 TL olmuştu.

2024 yılının ocak ayında ise asgari ücret %49 artışla 17.000 TL'ye çıkarılmıştı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI TEPKİLERİ

Asgari ücrete ara zam için net konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:

"Türkiye, hukuki öngörülebilirlik olsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uysa, dünyanın kalıcı yatırımları gelecekken, bugün sıcak para geliyor, faizden voleyi vuruyor. Ama biz her geçen gün daha çok yoksullaşıyoruz.

Burada İstanbul'dan bir kuvvetli itirazı bir kez daha yükseltiyoruz. Haziran ayının sonunda asgari ücrete zam yapmamayı düşünenler bunu bir kez daha düşünsünler. Buna çok net ve sert bir tepki vereceğiz. Kimse asgari ücreti güncellememeyi düşünmesin.

Asgari ücreti enflasyon artışına göre güncellerken asgari ücret artışından sıkıntıya düşecek küçük esnaf, bazı KOBİ'ler ve bazı ihracatçıların da desteklenmesi için özel tedbirlerin alınması gerekiyor.

Ama yarattığınız krizin yükünü emekçilere, emeklilere ve esnafa yükleyemezsiniz. Buğday taban fiyatının 15 lira, çay taban fiyatının 25 lira olarak güncellenmesini ve bu kararların bir an önce açıklanmasını bekliyoruz.

Emekliye asgari ücret düzeyinde en düşük maaş, asgari ücrete de enflasyon oranında zam bekliyoruz. Bunları yapmayanlar, bu milleti geçinemez hale getirdiler. Geçinemeyenlerin sesini duyuyoruz. Duyurmaya kararlıyız."

ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP, DEVA Partisi, İYİ Partisi ve Saadet Partisi'nin gündeme getirdiği asgari ücret, yoksulluk, sosyo-ekonomik sorunlar ile tarım ve üreticilerin sorunlarıyla ilgili öneriler AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

Partisinin grup önerisi üzerinde söz alan Saadet Partisi Konya Milletvekili Ayhan Erel, enflasyonu 2 puan artırmasın diye asgari ücrete zam yapmamanın, insani bütün duygulara aykırı olduğunu söyledi.

Yüksek enflasyon karşısında vatandaşın ezildiğini belirten Erel, "Patronlara vergi istisnası getirilirken, kiraları ötelenirken söylenmeyen 'enflasyon yükseliyor türküsü', asgari ücretliye gelince çığırılmaya başlanıyor." dedi.

Elektrikli araçların tamiri çok daha pahalı Elektrikli araçların tamiri çok daha pahalı

Görüşmelerin ardından yapılan oylamalarda, muhalefet partilerinin grup önerileri AKP VE MHP'nin oylarıyla kabul edilmedi.

Kaynak: rss