Bursa'da 50 Bin Liralık Borç Tartışması Kanlı Bitti: 1 Ölü, 2 Yaralı

Bursa'da geçen yıl nisan ayında yaşanan olayda, Engin Altın ve Uğur Ermiş sokakta karşılaştıklarında, aralarında 50 bin liralık bir borç nedeniyle tartışma çıktı.

İddialara göre, Uğur Ermiş belindeki tabancayı çıkarmaya çalışırken, Engin Altın onu bıçakladı. Uğur Ermiş kanlar içinde kalırken, yanındaki kardeşi Oğuz Ermiş, yere düşen tabancayı alarak Engin Altın'ı bacaklarından vurdu.

Uğur Ermiş hayatını kaybederken, tedavisinin ardından taburcu edilen Engin Altın gözaltına alındı ve tutuklandı. Çatışmada yaralanan Oğuz Ermiş ise denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakıldı.

Oğuz Ermiş, Engin Altın'ı Öldürdü: Gözaltına Alındı

Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, saldırı sonrası otomobiliyle kaçan Oğuz Ermiş'i yakalayıp gözaltına aldı. Ermiş, emniyetteki ilk ifadesinde, "Olay günü ağabeyimi öldüren Engin Altın ile karşılaştık. Aramızda tartışma çıktı. Tabancamla ona ateş ettim" dedi.

Bu arada, Altın'a yönelik silahlı saldırı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde; Oğuz Ermiş'in koşarak Engin Altın'ın emlak ofisinin önüne geldiği, ardından belinden çıkardığı tabanca ile Altın'a peş peşe ateş ettiği, Altın'ın kanlar içinde yere düştüğü ve Ermiş'in yine koşarak uzaklaştığı anlar yer aldı.

Oğuz Ermiş'e Müebbet Hapis Cezası İstemiyle Dava Açıldı

Cinayet sonrası tutuklanan ve savcılıkta susma hakkını kullanan Oğuz Ermiş hakkında, 'Kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ermiş'in yargılanmasına Bursa 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada savunma yapan Ermiş, Engin Altın'ın aracılar vasıtasıyla kendisine,

Bursa'da kıskançlık krizi kanlı bitti, karısını merdane ile boğarak öldürdü! Bursa'da kıskançlık krizi kanlı bitti, karısını merdane ile boğarak öldürdü!

"Bu iş henüz bitmedi, yarım kalmayacak. Ağabeyini öldürdüğüm gibi Oğuz'u da öldüreceğim"

şeklinde tehdit mesajları gönderdiğini söyledi.

Bu tehditleri öğrenen annesinin, sokağa çıkmaması ve Engin Altın'a zarar vermemesi için kendisine yemin ettirdiğini belirten Ermiş, "Ben de Engin ile karşılaşmamak için aylarca dışarı çıkmadım.

Olay günü markete alışveriş yapmak için gittiğimde karşımda onu gördüm. Bir anda, beni sakatlayıp ağabeyimi öldürdüğü aklıma geldi. Anneme verdiğim yemini unuttum. Nevrim dönünce korkutmak için ona ateş ettim. Sonra silahtaki tüm mermiyi üzerime boşalttım" dedi.

Engin Altın'ın Annesi Duruşmada Konuştu: "Oğlumun Suçu Yoktu, Ermiş'ten Şikayetçiyim"

Engin Altın'ın annesi N.A., duruşmada oğlunun daha önce hiç silah kullanmadığını belirterek, "Engin'in hiçbir suçu yoktu. Bu şahıslar benim yavrumu takip etti. Oğlum asla silahla gezmezdi. Cezaevinden çıktıktan sonra, kendini korumak için birilerinden silah almak zorunda kaldı. Yavrumu bilinçli bir şekilde öldüren Oğuz Ermiş'ten şikayetçiyim" diye konuştu.

Oğuz Ermiş'e Müebbet Hapis Cezası Verildi: Avukatından Meşru Müdafaa Savunması

Duruşmada savunma yapan Oğuz Ermiş'in avukatı Hakan Gündoğdu,

"Müvekkilim Oğuz'un, olaydan 3-4 ay önce maktul Engin tarafından ağabeyi öldürülmüştür.

Hatta, kendisi de ağabeyinin öldüğü gün Engin tarafından sakat bırakılmak suretiyle yaralanmıştır. Tutuklanıp cezaevine gönderilen Engin, sağlık sebepleriyle tahliye edilmiştir.

Ancak ne hikmetse, sağlık sebebiyle cezaevi koşullarında hayatını idame ettiremeyeceği gerekçesiyle tahliye edilmesine rağmen, elini kolunu sallayarak müvekkil Oğuz’u da ağabeyi gibi öldürmek için arayış içerisine girmiştir.

Mahalledeki esnafları gezerek Oğuz’un yerini öğrenmeye çalışmıştır. Engin olay günü müvekkil Oğuz’un yaşadığı evin tam karşısında 6 metre mesafede durarak müvekkili bulmaya çalışmıştır.

Evden market alışverişi yapmak için çıkan müvekkilim, karşısında kendisini yaralayarak sakat bırakan maktul Engin’i görünce, ağabeyi gibi öldüreceğinden korkarak maktulün ayaklarına doğru ateş etmiştir.

Engin Altın da belinden çıkarttığı silahla müvekkile ateş etmeye başlamış olup, ölümle burun buruna gelen müvekkil Oğuz, bu sefer kendini korumak maksadıyla maktule ateş etmiştir.

Olayda çok açık bir şekilde meşru müdafaa hükümleri uygulanması gerekmektedir.

Aksi kanaatte dahi, kendisini yaralayarak sakat bırakan ve uzun süre kendisini öldürmek için arayan Engin’i karşısında görmesi sebebiyle ateş etmesi sonucu haksız tahrik hükümlerinden faydalanması gerekmektedir"

dedi.

Mahkeme heyeti, kararını açıklayarak Oğuz Ermiş'i 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Editör: Emre YAZICI