Altın Piyasaları Kritik Verilere Odaklandı

Piyasalar, altın fiyatları için kritik öneme sahip iki önemli veriyi bekliyor: ABD enflasyon verisi ve ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı.

Fed Faiz Kararı

Haziran toplantısında Fed'in faiz oranlarında bir değişiklik beklemiyor. Ancak toplantı sonrasında yayınlanacak projeksiyonlar ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Projeksiyonlar ve politika faizinin geleceğine dair sinyaller, piyasa duyarlılığını etkileyecek.

Ekonomistler, 2024 yılı için üç adet olan faiz indirim beklentisinin iki adete revize edilebileceğini öngörüyor. Daha düşük bir revizyon, risk iştahını baskılayabilir.

ABD Enflasyon Verisi

Bugün açıklanacak ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi de Fed toplantısı kadar önemli. Manşet rakamın %3,4, çekirdek tarafının ise %3,5 olması bekleniyor. Piyasa, çekirdek tarafta yavaşlamanın devam etmesini öngörüyor.

Enflasyon Zayıf Gelirse Faiz İndirimi Daha Yakın

Yapı ve Kredi Bankası ekonomistleri, zayıf bir enflasyon verisinin Fed faiz indirim beklentilerini güçlendirebileceğini belirtiyor. Bu, faiz farkı ve zaman farkı ayrışmasının kapanmasına yol açabilir.

ECB faiz indirimine gidecek mi? ECB faiz indirimine gidecek mi?

Bugünkü Altın Fiyatları

Çarşamba günü altın fiyatları düşüş eğiliminde seyrediyor. Ons altın fiyatı şu anda 2.431 dolardan işlem görüyor.

Altının Enflasyon ve Fed Faiz Kararı Sonrası Beklentisi

Piyasa analisti James Hyerczyk, enflasyonun beklenenden yüksek gelmesi durumunda Fed'in faiz indirimlerini erteleyebileceğini ve bunun altın fiyatlarını 2.277,34 doların altına itebileceğini söylüyor. Fed'in nokta grafiği bu yıl çok az faiz indirimi veya hiç olmayacağını gösterirse, altın daha fazla düşüş yaşayabilir.

İslam Memiş'ten Gram Altın Tahmini

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altındaki yükseliş beklentisini sürdürüyor. Memiş, yıl sonunda gram altının 3.000-3.500 TL'ye ulaşabileceğini öngörüyor.

"Yılın Son Düşüşleri"

Memiş, "Yılın son düşüşleri" diyerek, jeopolitik gerilimlerin ve küresel ekonomi belirsizliklerinin altın fiyatlarını olumlu etkileyeceğini belirtiyor. Fed'in yıl sonunda en az bir kez faiz indirim olasılığını düşündüğünü ifade ediyor.

Kaynak: rss