Fed Toplantısı Altın Fiyatlarını Baskıladı, Ancak Uzmanlar Yükselişin Devam Edeceğine İnanıyor

ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı, enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğinden daha emin olunana kadar faiz oranlarının sabit tutulacağı yönündeki kararla sonuçlandı. Bu karar, ons altın fiyatlarında düşüşe yol açarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.450 doların %5,5 altına gerilemesine neden oldu.

Ancak uzmanlar, Fed'in yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine başlayacağı beklentisiyle altın fiyatlarının kademeli bir artışla yılın son çeyreğinde yeni bir zirve görebileceğini tahmin ediyor.

Fed'den İki Faiz İndirimi Beklentisi

Ekonomi Gazetesi'ne göre, ons altın Fed kararının ardından dün sabah 2.308 dolara kadar geriledi. Toplantı sonucu, 2024'teki faiz indirimlerinin sayısının azaldığı ve hala uzakta olduğu şeklinde yorumlandı.

Bu durum, kısa vadede Fed'den ilk faiz indiriminin ne zaman geleceğine dair daha netlik elde edilene kadar altının dalgalı bir şekilde işlem göreceği beklentisini yaratıyor.

Uzmanlar, önemli bir destek seviyesi olan 2.302 doların kırılması halinde 2.285 dolara kadar geri çekilme olasılığı bulunduğunu belirtiyor.

Altına Hücum Sürecek, Ancak...

Sektör uzmanları, altın fiyatlarının yükselişinin temel destek faktörlerinin devam etmesiyle 2024'ün ikinci yarısında da süreceğine inanıyor. Ancak ons başına 3.000 dolara ulaşılmasının uzak bir ihtimal olduğunu söylüyorlar.

Londra Külçe Piyasası Birliği CEO'su Ruth Crowell, "Şu anda altını harekete geçiren en önemli faktörlerden biri Çin. Ekonominin durumu, emlak zorlukları ve hisse senedi piyasaları göz önüne alındığında, altın güvenli bir seçim" diyor.

StoneX Asya Pasifik ve Orta Doğu Metaller Bölüm Başkanı Amar Singh da, "Borsada işlem gören fonlar ve ABD'den gelen talep gibi perakende yatırım talebinin geldiğini henüz görmedik" diyerek, fiyatların bu yıl çok kolay bir şekilde 2.600 - 2.700 dolara ulaşabileceğini öngörüyor.

Metals Focus Genel Müdürü Nikos Kavalis, "3.000 dolar, buradan itibaren %30 yükseliş anlamına geleceği anlamına geliyor ki bu da zaten ciddi kazançlar elde ettiğimiz göz önüne alındığında oldukça fazla bir rakam" uyarısı yapıyor.

Citi analistleri ise güçlü fiziki talep, merkez bankası alımları ve makroekonomik faktörlerin fiyatları önümüzdeki 12 ay içinde 3.000 dolara çıkaracağı beklentisini koruyor.

IMF'den ABD yorumu: Borç büyümesi endişe verici IMF'den ABD yorumu: Borç büyümesi endişe verici

UBS'deki analistler de, altına ilişkin olumlu görüşlerini yineleyerek düşüşlerin satın alınması gerektiğini söylüyor. UBS, devam eden jeopolitik riskler ve yaklaşmakta olan ABD seçimlerini satın alma nedeni olarak gösteriyor.

Altın Fiyatları Ne Kadar, Kaç TL?

Haftanın son işlem gününde ons altın fiyatı 2.304 dolar seviyesinde hareket ediyor. Yurt içinde gram altın fiyatı 2.569 TL, çeyrek altın 4.074 TL ve Cumhuriyet altını 16.579 TL'den değerleniyor.

Kaynak: rss