Alice Campello'dan İspanyol Medyasına Sert Tepki

İspanya Milli Takımı kaptanı Alvaro Morata'nın eşi Alice Campello, Fransa ile oynanacak EURO 2024 yarı finali öncesinde eşinin "zulüm sendromu" yaşayan bir "utanç kaynağı" olarak damgalanması sonrası İspanyol basınına sert tepki gösterdi.

Morata, Münih'teki yarı final mücadelesinde ülkesi adına sahaya çıkacak. Ancak turnuva sonrasında milli takımı bırakacağını açıklayarak büyük bir tartışma başlattı.

Atletico Madrid'in 31 yaşındaki forveti, kötü muamele nedeniyle kendisini yurt dışına çıkmanın daha kolay hissettirdiğini belirterek, durumun eşi ve dört küçük çocuğu üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Campello, Morata'nın yorumlarının El Confidencial tarafından haberleştirilmesine sert çıktı ve "Morata, İspanya'yı utandıran bir kaptan ve sadece EURO'daki kötü performansı yüzünden değil" başlıklı makalesini eleştirdi.

Yazıda Morata, "sulu göz" olmakla suçlanıyor ve Fransa ile oynanacak EURO 2024 maçı öncesinde yaptığı açıklamalar nedeniyle "olgunlaşmamışlık ve kınanacak davranışlar" sergilemekle itham ediliyordu.

Makale, Morata'nın "kişisel bir zulme" maruz kaldığını iddia ederek, Kylian Mbappe ve Jude Bellingham gibi diğer yıldız oyuncuların da turnuva sırasında eleştirildiğini vurguluyor.

"Morata kim oluyor da İspanya hakkında kötü konuşuyor? Sadece bir kez değil, Avrupa Kupası öncesinde ve sırasında birçok kez. Bu kaptan İspanya'yı temsil etmiyor. Yaptığı açıklamalarla İspanya'yı utandırıyor. Bu açıklamaları sık sık tekrarlayarak İspanya'da kendisine kötü davranıldığını ya da kişisel bir zulüm olduğunu inandırıcı kılıyor." deniliyor.

29 yaşındaki Campello, Instagram'da makalenin "daha fazla nefret yaratacağını" savundu ve "Kurbanı oynamaktan ve tartışma yaratmaktan nefret ediyorum. Ancak bu bana normal gelmiyor, üzgünüm. Bu normal mi?" diye sordu.

Wanda Nara, Mauro Icardi ile ayrıldığını duyurdu Wanda Nara, Mauro Icardi ile ayrıldığını duyurdu

"Kalitesiz olarak gördüğüm tek şey gazeteci olmak, bunun için çalışmış olmak ve İspanya'nın yarı final oynamasına bir gün kalmışken böyle bir başlık atmak. Bir oyuncuyu cesaretlendirmek yerine kendinizi onu batırmaya adamanız beni şaşırtıyor... Kimsenin kendisine inanmadığını düşünen bir kişi ülkesi için elinden gelenin en iyisini nasıl yapabilir? Bu başlıkla ne elde etmek istiyorsunuz? Bir kişiye karşı daha fazla nefret mi yaratmak?"

"Tebrikler, herkes fikrini yazabilir ve herkes fikrini ifade etmekte özgürdür. Ancak bir şeyleri söylemenin yolları ve yöntemleri vardır. Hele gazeteci olduğunuzda ve gençleri yönlendirmek için çok fazla güce sahip olduğunuzda bu daha da önemlidir. Bunu gerçekten istiyor muyuz?"

"Bu oyuncuların bu gereksiz barbarlıkları okuyan babaları, anneleri, eşleri ve çocukları var. Gazetede yer alan bu haber basit bir örnek. Yaptığımız şey hakkında fikrimizi belirtmeden önce düşünmeliyiz. Tekrar ediyorum, herkes düşündüğünü söylemekte özgürdür, ancak bunu rencide etmeden yapmalıdır. Bu tamamen bir zevk meselesi, ancak saygı görmek istiyorsak saygı göstermeliyiz."

Morata'nın El Mundo'ya verdiği röportaj, İspanya'da büyük yankı uyandırdı. Röportajında "saçma" eleştirilere yanıt veren Morata, "Bu İspanya'daki son turnuvam olabilir" diyerek ülkesindeki zor durumundan bahsetti.

Real Madrid, Juventus ve Chelsea'de de forma giyen Morata, 2019'da kiralık olarak İspanya'ya döndüğünde taraftarlarla gergin bir ilişki yaşadı. EURO 2020'de ıslıklanan ve mart ayında Brezilya'ya karşı oynanan dostluk maçında alay konusu olan Morata, "İspanya'da mutlu olmak benim için zor. Şüphesiz İspanya dışında daha mutluyum. Bunu birçok kez söyledim. Her şeyden önce insanlar bana saygı duyuyor. İspanya'da hiçbir şeye ya da hiç kimseye saygı yok." dedi.

31 yaşındaki oyuncu, Almanya karşısında alınan 2-1'lik galibiyet sırasında kendisine sarı kart gösterildiği yönünde yanlış haberlerin çıkması nedeniyle Fransa karşısında forma giyemeyebilir.

"Geçen gün insanlar sarı kart gördüğüm için ağladığımı söylediler. Bu ne saçmalık! Ben ağlıyordum çünkü ülkem, benim kaptanlığımda yarı finale çıkmıştı. Bu yüzden ağlayan birini asla eleştiremem. Ama ben EURO'yu kazanmak için elimden geleni yaparken eleştiriliyorum."

Morata, sözlerine şöyle devam etti: "Bu turnuvanın son maçlarım olabilecek son maçlarım olabilecek bu turnuvanın tadını çıkarmaya çalışıyorum ve gelecekte ne olacaksa olacak. Belki bir gün beni özleyecekler bile. Her geçen gün ayrılma anı yaklaşıyor, bu yüzden bundan keyif alıyorum, bu yüzden iyi ya da kötü ne olursa olsun ağlayacağım."

Kaynak: rss