Diyarbakır Valiliğine Yeni Atama: Murat Zorluoğlu

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile gerçekleştirilen vali atamalarında Diyarbakır Valiliğine, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Murat Zorluoğlu getirildi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AKP'den Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak görev yapan Zorluoğlu, beş yıllık görev süresinin ardından yeniden aday gösterilmedi.

Mülkiye Başmüfettişliği görevini yürüten Zorluoğlu, Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile Diyarbakır Valisi olarak atandı.

Daha önce çeşitli belediye yönetimlerinde de bulunan Zorluoğlu'nun Diyarbakır'a atanması, Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanması ihtimalini gündeme getirdi. Zorluoğlu, 2017 yılında Van Valiliği sırasında aynı zamanda kayyum olarak belediye başkan vekilliği görevini de üstlenmişti.

Murat Zorluoğlu Kimdir?

1969 doğumlu Murat Zorluoğlu, Trabzon Çaykara'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Trabzon'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Zorluoğlu, 1994 yılında Trabzon'da kaymakam adayı olarak kamu hizmetine başladı.

Mersin Gülnar ve Bingöl Genç'te kaymakamlık yapan Zorluoğlu, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nde Şube Müdürü ve Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanı olarak görev aldı.

16 Temmuz 2024 Salı gününün son dakika önemli gelişmeleri! (CNN TÜRK 16.30 bülteni) 16 Temmuz 2024 Salı gününün son dakika önemli gelişmeleri! (CNN TÜRK 16.30 bülteni)

2005-2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde Türkiye heyetinin milli sekreteri olarak görev yapan Zorluoğlu, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda Strateji Geliştirme Başkanı ve müsteşar yardımcılığı yaptı.

2015-2018 yıllarında Elazığ ve Van Valiliklerinde bulunan Zorluoğlu, Van'da kayyum olarak belediye başkan vekilliği de üstlendi.

Nottingham Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yapan Zorluoğlu, "Türkiye'de Mahalli İdareler" adlı bir kitap ve "Yeni Yerel Yönetimler Mevzuatı ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı" adlı bir makale kaleme aldı.

Evli ve üç çocuk babası olan Zorluoğlu, ailesi ile birlikte yeni görevine başladı.

Kaynak: rss