Ailelere 180 Milyon TL Destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanan çiftlere toplam 180 milyon 450 bin TL ödeme yapılacağını açıkladı.

Aile Kurumunun Güçlendirilmesi

Bakan Yanık, Aile ve Gençlik Fonu'nun aile kurumunu desteklemek, güçlendirmek ve gençleri sosyal risklere karşı korumak amacıyla kurulduğunu belirtti. Aile kurmayı teşvik ettiklerini ve aileleri güçlendirmeyi ana hedefleri olarak belirlediklerini vurguladı.

Gençlere Sağlıklı Adımlar

Bakan Yanık, proje ile gençlerin evlilik sürecinde sağlıklı bir adım atmalarını ve mutlu bir aile hayatı kurmalarını desteklediklerini ifade etti. Projeye 15 Şubat'tan itibaren "www.aile.gov.tr" adresinden başvuruların alınmaya başlandığını hatırlattı. Başvurusu onaylanan çiftlere 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz 150 bin TL tutarında faizsiz kredi desteği sağlandığını belirtti.

2.976 Çifte Eğitim ve Danışmanlık

Bakan Yanık, Aile ve Gençlik Fonu'na bugüne kadar 9.992 çiftin başvurduğunu ve şartları sağlayan 2.976 çifte evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmeti verildiğini bildirdi.

SON DAKİKA! Emekliye zam teklifi Meclis'e sunuluyor SON DAKİKA! Emekliye zam teklifi Meclis'e sunuluyor

Gençler Yalnız Değil

Bakan Yanık, aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençleri yalnız bırakmadıklarını vurguladı ve şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla hayata geçirdiğimiz projenin pilot uygulamasını deprem bölgesi olan Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da gerçekleştiriyoruz. Desteğimizde ilk ödemeyi eğitim programlarına katılıp resmi nikâhı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlerimizin hesaplarına yatırmıştık. İkinci etap ödemelerini Kurban Bayramı dolayısıyla öne çekerek, bugün itibarıyla hesaplara yatırıyoruz. Mayıs ayı içerisinde resmi nikâhlarını gerçekleştiren 1.203 çiftimize toplam 180 milyon 450 bin TL ödeme yapacağız."

Tüm Türkiye'ye Yaygınlaşma Hedefi

Bakan Yanık, Aile ve Gençlik Fonu'na başvuru yapan ve şartları sağlayan çiftlere peyderpey ödemelerin gerçekleştirileceğini belirtti. Söz konusu desteği ilerleyen süreçte tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: rss