AFAD'dan Samsun, Ordu ve Giresun'a Kuvvetli Yağış Uyarı

Soğuk hava dalgasının etkisiyle Samsun, Ordu ve Giresun çevrelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. AFAD'ın sosyal medya hesabındaki açıklamasına göre, Samsun'un kıyı bölgelerinde yağışların yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

Vatandaşlara SMS Uyarısı

Turuncu yağış uyarısı verilen Samsun'daki vatandaşlar, dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda SMS ile uyarıldı. AFAD, tüm vatandaşları sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşım aksaklıklarına karşı tetikte olmaya davet ediyor.

AFAD Hazırlıklı

AFAD Afetlere Müdahale Genel Müdürü, olası olumsuzluklara karşı koordinasyonu sağlamak amacıyla bölgeye gitti. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki ilgili Afet Grupları bilgilendirildi ve yeterli sayıda personel ile araç hazır bulundurulması talep edildi.

İş Makineleri Konuşlandırıldı

Olası olumsuz hava koşullarına hazırlık olarak, iş makineleri afet duyarlılığı yüksek olan bölgeler ve yakınlarına yerleştirildi. Vatandaşlar, bu bölgelerde oluşabilecek olumsuzluklara karşı teyakkuz halinde olmaları ve yetkililerin talimatlarına uymaları önemle tavsiye ediliyor.

Ünlü iş insanı onlarca kişinin gözü önünde öldü Ünlü iş insanı onlarca kişinin gözü önünde öldü

Önemli Uyarılar

AFAD, vatandaşları aşağıdaki uyarılara dikkat etmeye çağırıyor:

  • Kapalı alanlarda kalın ve yüksek yerlere çıkmayın.
  • Su birikintilerine ve akarsulara yaklaşmayın.
  • Elektrik direkleri ve kablolarından uzak durun.
  • Mümkünse araç kullanmaktan kaçının.
  • Gerekli tedbirleri alın ve yetkililerin uyarılarını dikkate alın.

AFAD, vatandaşların resmi kaynaklardan aldıkları bilgilere kulak vermelerini ve yetkililerin tavsiyelerine uymaları gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: rss