Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 9. Sınıflarda Sınıfta Kalma Konusunda Açıklamalarda Bulundu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılında 9. sınıflara getirilen sınıfta kalma uygulaması ve devamsızlık affının kaldırılmasının yansımalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sınıfta Kalan Öğrenci Sayısı Henüz Netleşmedi

Bakan Tekin, karnelerin dağıtılmasının telafi süreçlerinin tamamlandığı anlamına gelmediğini ve sınıf tekrarıyla ilgili işlemlerin henüz tamamlanmadığını belirtti. Bayram sonrası net rakamların görüleceğini ifade etti.

Genel Durum Yönetilebilir

Tekin, genel olarak marjinal bir tabloyla karşı karşıya olmadıklarını belirterek, "9. sınıflar açısından yönetilemeyecek bir süreç yok" dedi. Medyada speküle edildiği gibi çok ciddi sayıda sınıf tekrarı olacağı ve önümüzdeki yıl 9. sınıflara kayıtlarda sıkıntı yaşanacağı iddiasının doğru olmadığını vurguladı.

Telafi Sınavları Umut Veriyor

Bakanın açıklamaları, telafiyle ilgili adımlar atılacağına dair öğrenci ve velileri umutlandırdı. Telafi sınavları, bu konuda ilk akla gelen adımlardan biri olarak görülüyor.

Yönetmelik Telafi Sınavı Öngörmüyor

Ancak MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki son değişikliğe göre, ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebiliyor. 4 ders ve üzeri zayıfı olanlar ise sınıf tekrarı yapıyor. Yönetmelikte 9. sınıf öğrencilerine yönelik zayıf notu olanlar için telafi ya da bütünleme adı altında notların düzeltilmesine dair yapılacağı belirtilen herhangi bir sınavla ilgili bilgi bulunmuyor.

e-Okul VBS çöktü mü, neden açılmıyor? MEB e-Okul VBS erişim sorunu! e-Okul VBS çöktü mü, neden açılmıyor? MEB e-Okul VBS erişim sorunu!

Telafi Sınavı İçin Yeni Düzenleme Gerekli

Bu nedenle telafi sınavı yapılması için Bakanlığın yeni bir düzenlemesi gerekebilir.

Devamsızlık Affı Yok

Bakan Tekin, devamsızlıkla ilgili aldıkları kararı çok önemsediklerini kaydetti. Özellikle 12. sınıflar açısından çocukların üniversite hazırlık anlamında en çok faydalanabilecekleri alanın okullar ve öğretmenler olduğuna inandıklarını belirtti. Dolayısıyla çocukların devamsızlık yapıp kaçak eğitim veren kurslarda sınava hazırlık kursları almasını arzu etmediklerini ifade etti. Bakanlık, devamsızlıkla ilgili herhangi bir af ya da benzeri düzenleme yapmayı düşünmüyor.

Öğrenciler Bütünleme Hakkı İstiyor

Sosyal medyada sınıfta kalma konusunda birçok yorum yapıldı. Sorunun çözümü için bütünlemenin geri getirilmesi isteniyor. Öne çıkan bazı yorumlar şöyle:

9. sınıf öğrencilerimiz pandemide ortaokula gidiyorlardı. Yüz yüze ders alamadılar. Kovid yüzünden temelleri zayıf ve liseye başladılar. Çoğu öğrenci sınıfta kaldı ya da sorumlu geçti.

Çok sayıda öğrenci sınıfta kaldı. Bu seneye kaldıkları derslere birer bütünleme hakkı verilse çok iyi olur.

40 kişilik sınıfta 27 kişi kaldı. Bu kadar öğrenciyle seneye 9. sınıfta ne yapacaklar?

39 kişiden 30 öğrenci sınıfta kaldı; sonuç ne olacak?

Sınıfta kalanlar bir yıl sonra derslerini versinler. Öyle iki sene aynı sınıfta okumayı MEB kaldıramaz.

Kaynak: rss