İzmir Merkezli 7 İlde Otomobil Şasi Değiştirme Operasyonu: 12 Gözaltı

İzmir merkezli 7 ilde, yurt dışından getirilen otomobillerin şasi numaralarının, yurt içindeki hasarlı otomobillerin şasi numaralarıyla değiştirildiği ve bu şekilde satılarak haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı.

İstihbarat Çalışmasıyla Tespit Edildi

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, istihbarat çalışması sonucu, deprem gibi afetlerde ağır hasar görmüş araçların şasi numaralarının kullanılarak yurt dışından getirilen araçlarla değiştirildiğini tespit etti.

Maserati’den MC20 Icona ve  MC20 Leggenda Maserati’den MC20 Icona ve  MC20 Leggenda

Eş Zamanlı Operasyon

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 10 Haziran'da harekete geçen polis, İzmir merkezli İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Manisa, Eskişehir ve Ankara'da belirlenen evlere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Şebekenin Liderleri Gözaltında

Şebekenin Türkiye ağının lideri olduğu öne sürülen Y.A. ile yurt dışı lideri olduğu iddia edilen E.G.'nin de aralarında bulunduğu 12 şüpheli gözaltına alındı.

Adreslerde Aramalar

Şüphelilere ait adreslerdeki aramalarda 20 araç, 4 motor bloku, 10 elektronik motor beyni, 1 yurt dışı menşeli araca ait şasi demiri, 1 ruhsatsız tabanca ve 23 fişek, çok sayıda plaka, tescil belgesi ve dokümana el konuldu.

4 Şüpheli Serbest Bırakıldı

Polisteki işlemlerinin ardından şüphelilerden 4'ü serbest bırakıldı. Diğer şüpheliler Y.A., E.G., B.A., M.O.T., T.G., Ş.B., T.T. ve M.A., "nitelikli dolandırıcılık", "sahtecilik" ve "5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" suçlarından adliyeye sevk edildi.

4 Tutuklama

Adliyeye sevk edilen 8 şüpheliden 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, E.G., B.A., T.G. ve Y.A. tutuklandı.

Ele Geçirilen Otomobiller Sergilendi

Ele geçirilen otomobiller emniyet bahçesinde sergilendi.

Kaynak: rss