Adana'da Depremde Yıkılan Sami Bey Apartmanı Müteahhitleri Hakkındaki Davanın İkinci Duruşması Yapıldı

Adana'nın Çukurova ilçesindeki Güzelyalı Mahallesi'nde yer alan 16 katlı Sami Bey Apartmanı, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde yıkılmıştı. Felakette 40 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralanmıştı.

Depremin ardından apartmanın müteahhitleri Abdullah Aybaba ve kızı Eda Aybaba Çelik kaçmıştı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Deprem Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma sonucunda müteahhit baba-kız hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

Davanın ikinci duruşması, hakkında 22,5'ar yıl hapis cezası istenen Abdullah Aybaba ve yurt dışına kaçtığı tespit edilen kızı Eda Aybaba Çelik'in katılımı olmadan gerçekleştirildi.

Duruşmada depremde anne, baba ve kardeşiyle birlikte 12 yakınını kaybeden Seda Fidancan dinlendi.

"SANIKLAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI"

Seda Fidancan, "Anne ve babamla aynı evde kalıyorduk ama deprem günü evde değildim. Sami Bey Apartmanı'nda annem Selma Güzelgül, babam Mehmet Güzelgül, kardeşim Halil İbrahim Güzelgül, kardeşimin eşi Fulya, yeğenlerim Damla Ünvar ve İbrahim Ege Ünvar, teyzem Müzeyyen Öksüzoğlu, dayım Ahmet Emin Ünvar, yengem Naime Ünvar, kuzenlerim Görkem Emin Ünvar ve Ayberk Ekin Ünvar, yengemin annesi Esma Toprakezen hayatlarını kaybetti. Ben de annemlerle birlikte kalıyordum ama olay tarihinde evde değildim. Annemlerin kaldığı daireyi alırken sanık Abdullah Aybaba ile görüştük. Binanın raylı sistem olduğunu, sağlam olduğunu, depreme dayanıklı olduğunu söyleyince satın aldık. Bina ilk sarsıntıda yıkıldı. Sanıklardan şikayetçiyim. Ayrıca bu olayın cinayet olduğu kanaatindeyim." ifadelerini kullanarak sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Çin'li Neta'nın Türkiye'ye ithalatı durdu Çin'li Neta'nın Türkiye'ye ithalatı durdu

"MAL VARLIKLARINA DA TEDBİR KONULMASINI TALEP EDİYORUZ"

Şikayetçilerden Naim Emin Ünvar'ın avukatı Hasan Murt, sanıkların İngiltere vatandaşı olduğunu iddia ederek, "İki sanık da İngiltere'ye kaçtı diye duyduk. Ancak sanık Abdullah Aybaba'nın Türkiye'de olduğuna dair bilgiler edindik. Bu hususun araştırılmasını istiyoruz. Ayrıca sanıkların Türkiye'ye gelme durumu söz konusu değilse İngiltere'den iadelerinin istenmesini istiyoruz. Bu arada mal varlıklarına da tedbir konulmasını talep ediyoruz." dedi.

Duruşma, sanıkların yakalanmasının beklenmesi için ertelendi.

Kaynak: rss