Define-1 Operasyonu: Uluslararası Tarihi Eser Kaçakçılığı Örgütlerine Darbe

Giriş

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İzmir merkezli 24 ilde düzenlenen "Define-1" operasyonlarında, uluslararası tarihi eser kaçakçılığı yapan organize suç örgütlerine yönelik geniş çaplı bir darbe vurulduğunu duyurdu. Operasyon sonucunda, 47 örgüt üyesi yakalandı.

Operasyonun Kapsamı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Başkanlığı iş birliğinde yürütülen operasyonlarda, İzmir başta olmak üzere Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın olmak üzere toplam 24 il hedef alındı.

Suçların Niteliği

Operasyonun hedefinde, kaçak kazılarla elde edilen tarihi eserleri yurt dışındaki müzayede evlerine yasa dışı yollarla satarak haksız kazanç sağlayan organize suç örgütleri bulunuyordu. Şüphelilere, "Tarihi Eser Kaçakçılığı" ve "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak" suçlamaları yöneltildi.

İncelemeler ve Buluntular

Şüphelilerin banka hesaplarının incelenmesi, operasyonun önemli bir bölümünü oluşturdu. İncelemeler sonucunda, Avrupa ve ABD'de faaliyet gösteren beş farklı müzayede evinden örgüt elebaşı konumundaki "Pazarlamacı" adı verilen şahsa ve aile bireylerine, güncel kuru ile yaklaşık 72 milyon TL döviz cinsinden para gönderildiği tespit edildi. Bu paranın, örgüt üyeleri ve onlara menfaat sağlayan kişiler arasında paylaşıldığı belirlendi.

İsot ile yapılan yemekler hangileri? İsot reçeli nerelerde kullanılır, tadı acı mı? İsot tadı nasıl, neyden yapılır? İsot ile yapılan yemekler hangileri? İsot reçeli nerelerde kullanılır, tadı acı mı? İsot tadı nasıl, neyden yapılır?

Ayrıca, 2020 yılında Hırvatistan'da ele geçirilen ve ülkeye iade edilen 1057 adet tarihi eserin de örgütün faaliyetleri kapsamında yurt dışına çıkarıldığı tespit edildi.

Ele Geçirilenler

Operasyonlar sonucunda, tarihi ve kültürel değeri yüksek çok sayıda eser ele geçirildi. Bunlar arasında 6325 adet sikke, 997 adet obje, beş adet dedektör, iki adet ruhsatsız tüfek, bir adet ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek bulunuyordu.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, tarihi mirasın korunmasının önemine vurgu yaparak, tarih eserlerini kaçak yollarla yurt dışına çıkarmaya çalışanlara göz açtırılmayacağını belirtti. Bakan Yerlikaya, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığını ve operasyonlara katılan polis ekiplerini tebrik etti ve operasyonların başarıyla sonuçlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Kaynak: rss