Türkiye'de Gayrimenkul Karşılığı Vatandaşlık Verilmesi: Eleştiriler ve Yasal Boşluklar

Türkiye'nin 2018 yılında çıkardığı kararname ile yabancılara 250 bin dolarlık yatırım karşılığında Türk vatandaşlığı vermeye başlaması tartışmalara yol açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu tutar 400 bin dolara yükseltilse de yasanın genel yapısı değişmedi.

Yasanın Boşlukları ve Eleştiriler

Yasa, çeşitli boşluklar nedeniyle eleştiriliyor. Bu boşluklar, gayriresmi yollarla vatandaşlık elde edenlere müdahale edilmemesine neden oluyor. Yasanın ilk yıllarında, çetelerin gayrimenkulleri değerlerinin çok üzerinde göstererek vatandaşlık sağladığı biliniyor.

Dolandırıcıların son olarak denediği yeni yöntemler, yasanın boyutlarını gözler önüne serdi. Türk vatandaşı olan yabancı kökenli bir kişi, gayrimenkulünü akrabasına satarak bu süreci devam ettiriyor. Akrabası banka üzerinden ödemesini yaparak Türk vatandaşlığına hak kazanıyor ve ardından bu parayı daha önce Türk vatandaşı olan akrabasına geri veriyor. Devlet ise bu süreçte sadece 150 lira kazanmış oluyor. Yabancı kökenli kişiler, bu yasal boşluktan yararlanarak parayı birbirlerine aktarıyorlar.

Yasal Ayrıntılar ve Genç Parti'nin Eleştirileri

Genç Parti Genel Başkan Vekili Burçin Şahindur, yabancıların aldığı gayrimenkullerin üzerine üç yıl satılamaz şerhi konulduğunu belirtti. Ancak yasa, bu mülkün kime satılıp satılamayacağı konusunda bir şart içermiyor. Şahindur, "Yasa çıkalı 6 yıl oldu. Yasada edinilen mülkü sadece 3 yıl satamama şartı var ama kime satıp satamayacağı konusunda bir şart yok. İşte zurnanın son deliği... 3 yıl satmama şartını doldurmuş yeni Türk vatandaşları, mülkü istedikleri kişiye satabilirler. Peki onlar kime satmayı tercih ediyorlar? Elbette akrabalarına" dedi.

Şahindur, gayrimenkul edinme yoluyla vatandaşlık verilmesine karşı olduklarını ifade etti. Yasal boşluklar nedeniyle Türkiye'nin istila edildiğini savunan Şahindur, "Gayrimenkul sektöründe olanlar bu duruma sık sık tanık oluyor. AK Parti hükümeti neyi bekliyor? Yeterince ne idüğü belirsiz kişiyi ülkeye doldurmadılar mı? Kent merkezlerinde sığınmacı gettoları yaratılmadı mı? Türk halkı sığınmacılardan zarar görmedi mi?" ifadelerini kullandı.

Bugün bursa şehrinde 13.07.2024 tarihinde hava nasıl? Bugün bursa şehrinde 13.07.2024 tarihinde hava nasıl?

Önlem Çağrısı

Şahindur, bu soyguna göz yumanların da soygunu yürütenler kadar suçlu olduğunu vurguladı. Acil önlem alınmazsa yabancıların "kazanılmış hakkımız" diyerek vatandaşlık alacağını ve demografik yapının kökten değişeceğini söyledi. Şahindur, vatandaşları bu soygun düzenini durdurmaya ve Türk vatandaşlığının onurunu korumaya çağırdı.

Kaynak: rss