Balkan ülkelerindeki Vosvos minibüs kullanıcılarını bir araya getiren "Balkan Bus Meeting"in 13'üncüsü, Bursa'nın Harmancık ilçesinde düzenlendi. Etkinliğe yaklaşık 180 araç ve 500'ü aşkın kişi katıldı. Festival, renkli görüntülere sahne olurken, gelecek yılki buluşmanın Romanya'da yapılacağı açıklandı.

Osmangazi Belediyesi’nin Bursa Kültür Gezisi başlıyor Osmangazi Belediyesi’nin Bursa Kültür Gezisi başlıyor

Bursa'nın Harmancık ilçesinde gerçekleştirilen 13'üncü "Balkan Bus Meeting", beş farklı ülkeden gelen yaklaşık 180 aracı bir araya getirdi. Harmancık Karavan Alanı'nda 500'ü aşkın misafiri ağırlayan etkinliğe, ev sahibi Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Almanya'dan da katılım sağlandı. 2011 yılında, Balkan ülkelerindeki Volkswagen karavan kullanıcılarını bir araya getirmek amacıyla başlatılan bu geleneksel buluşma, her yıl farklı bir Balkan ülkesinde düzenleniyor.

13’Üncü Balkan Bus Meeting Harmancık’ta Tarihi Ve Renkli Buluşma (1)

Anatolia Bus Club'un organizasyonuyla gerçekleşen etkinliğin ana destekçileri arasında Harmancık Belediyesi de yer aldı. Luki Camper, Dolmuş Camping ve XL Print House gibi sponsorların katkılarıyla düzenlenen 13. Balkan Bus Meeting'de, Harmancık Belediye Başkanı Haşim Ali Arıkan da etkinlik süresince kamp alanındaydı. Katılımcılarla yakından ilgilenen Arıkan, dans edip bağlama çaldı ve misafirlere yöresel lezzet olan "keşkek" servisi yaptı. Festivalin açılışında kısa bir konuşma yapan Başkan Arıkan, uluslararası bir festivalin Harmancık'ta olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi ve kamp ve karavancılara her zaman kapılarının açık olduğunu belirtti.

13’Üncü Balkan Bus Meeting Harmancık’ta Tarihi Ve Renkli Buluşma (2)

Resmi olarak Cuma günü başlayan etkinlik, katılımcıların Perşembe gününden itibaren kamp alanını doldurmasıyla başladı. Dört gün boyunca süren etkinliklerde, çocuklar için çeşitli atölyeler, yetişkinler için araç çekme yarışması ve tavla turnuvası gibi eğlenceli yarışmalar düzenlendi. Ayrıca, yerli ve yabancı katılımcıların ilgisini çeken İşaret Dili Eğitimi de iki gün boyunca gerçekleştirildi. Türkiye-Hollanda milli maçının dev ekrandan izlenmesi de etkinliğe futbol heyecanı kattı. Almanya'nın Porta Westfalica bölgesinden 2.735 km yol kat ederek gelen araç ve 4,5 aylık minik festival katılımcısına ödül verildi.

13’Üncü Balkan Bus Meeting Harmancık’ta Tarihi Ve Renkli Buluşma (3)

Cuma günü İzmirli grup Nova Balkan'ın göçmen müzikleriyle, Cumartesi günü ise Çanakkaleli Grup Astral'ın 90'lar pop şarkılarıyla eğlence doruğa ulaştı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren DJ performansları da katılımcıları coşturdu.

Daha önce İğneada ve Burhaniye'de düzenlenen ve beş Balkan ülkesinde dönüşümlü olarak yapılan Balkan Bus Meeting'in 13'üncüsüne ev sahipliği yapan Bursa-Harmancık'ta, 2025 yılının ev sahibi ülkesi de Romanya olarak açıklandı. Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Sırbistan'da düzenlenen bu etkinlik, Almanya, Makedonya, Karadağ ve Slovenya gibi ülkelerden de ilgi görüyor. "Campers without borders (Camperlar sınır tanımaz)" sloganıyla gerçekleştirilen festival, pazar günü geleneksel vedalaşma töreniyle sona erdi. (Ahmet Yasin Azizoğlu)

13’Üncü Balkan Bus Meeting Harmancık’ta Tarihi Ve Renkli Buluşma (5)

13’Üncü Balkan Bus Meeting Harmancık’ta Tarihi Ve Renkli Buluşma (9)

13’Üncü Balkan Bus Meeting Harmancık’ta Tarihi Ve Renkli Buluşma (8)

13’Üncü Balkan Bus Meeting Harmancık’ta Tarihi Ve Renkli Buluşma (6)

13’Üncü Balkan Bus Meeting Harmancık’ta Tarihi Ve Renkli Buluşma (7)

Kaynak: HABER MERKEZİ